El. Paštas: info@indremarija.lt   Tel.nr: +370 670 61933

I Jogos Principas Arba Kodėl Sugriuvę Santykiai, Tinginystė, Apkalbos Ir Joga Nepakeliui

Galima sakyti, kad šiuo metu joga “ant bangos”. Visi ją žino, daugelis apie ją kalba, kai kurie išbandė. Vieni daugiau, kiti mažiau. Kažkas meditavo, kažkas ant galvos bandė stovėti, o kažkas rimtai praktikavo.

Taigi, čia pakalbėsiu apie rimtą jogos praktiką. Nes su skurdžiomis žiniomis apie jogą pilnos gatvės žmonių, o kas yra iš tikrųjų joga, mažai kas težino.

Papasakosiu labai paprastai ir aiškiai. Nes tokia iš tiesių yra joga – paprasta, labai aiški ir sisteminga.

Žodis “Joga” (skr. योग = yoga) reiškia jungtis. Atrodo žodis lyg ir paprastas, aiškus. Tačiau jungtis su kuo? Prie ko? Dėl ko? Daugelyje šaltinių nurodoma, kad jungtis su dieviškąja energija. Aišku? Ne? Man irgi. Klausimas, o kaip atrodo dieviškoji energija? Kas yra dieviškoji energija?

Dieviškoji energija tai yra gyvenimas. Tiesiog gyvenimas. Tik jis galbūt šiek tiek kitoks nei daugelis įsivaizduojame. Čia kalbu apie gyvenimą pilną meilės, pasitikėjimo, džiaugsmo, virsmo ir gyvybės.

Jungtis su gyvenimu. Jungtis su savimi. Ar jūs laimingas savo gyvenime? Jei ne, o ką padarėte, kad toks būtumėte? Dažniausiai mes būname patenkinti viena ar dvejomis savo gyvenimo sritimis, na, o kitos pakenčiamos. Štai čia ir nebėra joga. Čia yra kelias į jogą.

Pasaulyje labai žymus dvasinis mokytojas Swami Rama yra pasakęs, kad gyvenimas yra kelias į jogą, o tikorji joga įvyksta tuomet, kai žmogus tampa absoliučiai laimingu, t.y. patiria nušvitimą, meilėje žmoguje įsitvirtina 100 proc., išnyksta ego, išnyksta puikybė. Lieka tik meilė ir absoliutus sąmoningumas.

Jogos tikslas yra nuvesti žmogų į laimingą ir turiningą gyvenimą, kokio yra vertas kiekvienas. Ji tam turi visus žingsnius ir labai plačią filososfiją, saviugdos sistemą. Joga tikrai nėra vien tik asanos (pratimai), kvėpavimo pratimai ar mantrų kartojimas. Tai tik maža dalis.

Tikroji joga prasideda nuo VIDINIO DARBO SU SAVIMI. Jei norite tapti tikru jogu, turėsite pradėti nuo pačių pirmųjų jos principų. Nors daugelyje šaltinių joga traktuojama kaip Indijos filosofinis mokymas, tačiau čia tiesiog mokymas apie gyvenimą, tikrai jo negalima priskirti jokiai šaliai, religijai ar doktrinai. Tai tiesiog mokslas apie gyvenimą.

Maharišio Patanjalio sudarytoje Jogos Sūtrose išskiriami 8 pagrindiniai jogos principai. Dar kitaip vadinamos 8 jogos pakopos, kurios padeda sąmonei vis labiau skleistis. Šiame straipsnyje trumpai papasakosiu apie pirmąjį principą – JAMĄ.

Šis principas labai daug kalba apie SANTYKĮ SU KITAIS ŽMONĖMIS. Žinoma, nepamirštant ir savęs. Štai, kodėl sakau, kad joga tai milžiniška ir tobula saviugdos mokykla.

Asanos, kvėpavimo pratimai, mantros palyginus niekis su tuo, kai akis į akį susidūriame su kito žmgaus pykčiu, savo nepakantumu, vertinimais, teisimais, kritika. Tuo metu išlankstytas kūnas nepadės. Vidinė taika, pasitikėjimas savimi ir kitais, balansas, nemelavimas sau ir daugelis kitų vertybių pirmiausia mums reikalingos, o visa kita tik detalės.

Laviname savo komunikacijos, bendravimo ir pasitikėjimo pasaulį.

AHIMSA – neprievartos dėsnis. Nagi, pakalbėkime apie prievartą… Manote, kad ji toli nuo jūsų? O gal ir netoli, jei mąstote apie kaimyno mušamą žmoną… O kiek prievartos tavo gyvenime? Dirbi nemylimą darbą? Sveikas atvykęs į prievartos pasaulį. Gyvenime satykiuose be meilės? Valgai nesveiką maistą? Rūkai, geri? Apleidai savo dvasinį pasaulį, nes tingi medituoti ar melstis? Bet ar žinai, kad tu kaip siela kankiniesi šiame pasaulyje be meditacijos, nes tai sielos maistas?

Leidiesi į konfliktus namuose, darbe? Apkalbinėji kolegas? Hmmm… bet lankai jogą…. Na na, kur tikroji joga… Jei nors į vieną klausimą atsakei teigiamai, apie prievartą dar reikėtų labai rimtai pakalbėti.

Prievarta gali reikštis labai įvairiais lygmenimis. Blogos mintys apie save, apie kitus. Padrikos emocijos, negražūs žodžiai, skundai, vertinimas, teisimas. Apie fizinį smurtą prieš vaikus, artimus ar svetimus žmones  čia net nekalbėsiu.

Realiai įvertink, ar neprievartauji savęs savo gyvenime. Jei matai ar jauti, kad prievartos yra, mąstyk, dėliokis, nesnausk. Tvarkykis savo gyvenimą jau šią akimirką. Nes kiekvienas atidėtas sprendimas veda į dar didesnę prievartą. Būk Kūrėjas savo gyvenmo, o ne stebėtas, kaip su tavo gyvenimu žaidžia kiti Kūrėjai.

SATYA – iš Sanskrito kalbos išvertus reiškia “teisingumas”, “tiesa”. O kas nėra tiesa? Tai melas. Pirmiausia pakalbėkime apie melą sau. Kiek kartų per dieną save apgaunate? Gerai… dar padirbėsiu šiame darbe, kol atsiras geresnis, kol pasibaigsiu mokslus, kol išsimokėsiu butą… Ar tikrai? Kiek metų jau tai kartoji? Kiek kartų melavai sau, kad gerai jautiesi? Kad į tave po darbo net nepažiūrintis mylimas žmogus myli tave? Tarsi nusisuku… Tarsi užsimerkiu… Prieš tas problemas, kurių nenoriu matyti… Kurios skaudžios ir neskanios… Taip, joga mokina šių dalykų…

Nebemeluok sau. Pripažink pradžioje sau viduje, kad ne viskas šiuo metu tobula tavo gyvenime ir tuo met klausk savęs, kaip aš galiu tai sutvarkyti, išspręsti, ką galiu padaryti? Imkis veiksmų. Nebūk auka, būk karys. Meilės, savo gyvenimo karys. Susikurk gyvenimą tokį, kokio nori, o ne apgailėtiną egzistenciją.

Ir kitiems nemeluok. Išmok pasakyti tiesą neskaudinant. Čia reikės mokintis komunikacijos meno, nes tiesa ne visada saldi ir burbulinė. Bet klausimas, kaip tu ją pasakysi, ar mokėsi tai padaryti be kaltinimo, vidinio priekaišto, šaukimo. Su meile, su grožiu, su ramybe. Jei ne, eik mokintis santykių komunikacijos.

Būk sąžiningas, būk teisingas. Pirmiausia sau. Kai būsi toks su savimi, lengvai elgsies sąžiningai ir mylinčiai su kitais.

ASTEYA – nevogimas. Krikščionybėje netgi yra Dievo įsakymas “Nevok”. Atrodo lyg pirštai ir suvaldyti – svetimų daiktų neimame. Tikiuosi, kad jūs to nedarote. Bet vagystė taip pat turi labai plačią prasmę. Antivirusinės programos, Windowsai iš nelegalių svetainių, Torentai, Linkomanija, Filmai in svetainės… Taip taip, mielieji, čia yra vagystės. Jei paminėtos programos funkcionuoja jūsų gyvenime, laukite apsisuksiančios karmos arba tiesiog daugiau taip nebedarykite ir niekas neapsisuks 

Kitas dalykas, kaip mes vagiame gyvenimą patys iš savęs. Neįgyvendiname savo idėjų, atidėliojame sprendimus, kūrybinius projektus, savo norus, tikslus, idėjas. Vagiame laiką patys iš savęs. Gyvenimo grožį ir malonumą vagiame.

Vėluodami vagiame laiką iš kitų. Kiekvienas žmogus Žemėje turi ribotą gyvenimo trukmę, tad savo vėlavimais neatiminėkite brangių kito žmogaus gyvenimo akimirkų.

APARIGRACHA – šis principas skirtinguose šaltiniuose verčiamas šiek tiek skirtingai, vienur verčiama kaip “nekaupimas”, kitur “dosnumas”. Verta pakalbėti apie abu vertimus. Nekaupimas – fiziniame lygmenyje išsivalykite namus nuo senienų. Pasenę rūbai, knygos, žurnalai, rakandai, kurių gal kažkada prireiks. O jie jau 10 metų spaudžia jūsų namų energetika.

Toliau – kaupiame emocijas. Nuoskaudos, baimės, nerimas, stresas, nusivylimai… Tikras jogas turi būti laisvas nuo šio bagažo. Informacijos internete apie atleidimą, baimių paleidimą, nerimo išsigydimą – pilna. Naudokitės ja, būkite lengvi kaip vaikai. Tegul sąmonė būna šviesi, o ne apjuodinta skaudulių.

Dosnumas – tai gebėjimas dalintis iš džiaugsmo ir pilnatvės. Niekam nereikia jūsų dosnumo, jei jis ateina iš trūkumo. Pačiam reikia palaikymo, nesusitvarkau su vidiniu pykčiu, trūksta pinigus, bet kad pasirodyčiau geras, eisiu padėti po darbo tetulei valyti langus, nors per tą laiką galėčiau bent kelioms minutėms atsisukti į save, pažiūrėti, kas ten taip graužia viduje...

Dosnumas eina iš tikros meilės, tikro noro padėti. Niekam čia vaidybos ir apsimetinėjimo nereikia, nes tokiu atveju jau pažeisite ahimsą, prievartausite savo gyvenimą. Duokite žmonėms tai, ką mylite patys. Galbūt kepate nuostabius sausainius, galbūt gebate padrąsinti žodžiu, galbūt rūpestingai ir atidžiai sutvarkote namus... :)

BRACHMACHARYA – šis terminas verčiamas kaip “celibatas”, “skaistybė”. Pats terminas realiai susideda iš dviejų žodžių “Brahma” – Dievas, Kūrėjas, Absoliuti Sąmonė, kitas “Acharya” – takas. Tai pats terminas reiškia “Kelias į Dievą”.

Šis terminas turi labai plačią ir gilią prasmę. Indijos mokyklose, vienuolynuose ir šventyklose išskiriama labai daug skirtingų brahmačarjos stadijų, normų, vienuoliai pagal tai irgi skirstomi.

Apskritai, tai yra seksualinės energijos įvaldymas. Jogos sistemoje seksualinė energija yra laikoma sakralia, šventa energija, nes iš seksualinės ji konvertuojama į kūrybinę ir paskui į dvasinę. Kuo žmoguje lengviau cirkuliuoja ši energija, tuo žmogus turi daugiau vidinės energijos, žavesio, seksualumo, protas darosi skaidresnis, širdyje daugėja meilės, nyksta egoizmas ir puikybė.

Jos valdymas gali vykti dviem aspektais. Jei žmogus yra vienišas ir neturi intymių santykių yra rekomenduojamos dvasinės praktikos energijos kėlimui į viršutinius centrus (čakras). Tokiu būdu seksualinė energija nukreipiama į savirealizacija.

Jei žmogus yra santykiuose, tokiu atveju praktikuojamas tantrinis mylėjimas, kuomet vyras neišlieja sėklos, abu partneriai orgazmo energiją kelia į viršutinius centrus, čia ji konvertuojama į dvasinę ir kūrybinę energiją.

Šio principo tikslas yra nešvaistyti sakralinės energijos į kairę ir dešinę, o mokintis arba sąmoningo mylėjimosi arba sąmoningo susilaikymo. Susilaikymas nėra susilaikymas, jei visą laiką galvojama tik apie mylėjimąsi ar nuotykius, tai susilaikymo parodija. Tokiu atveju, jau geriau turėti santykius, o ne spausti save.

………………………………………………………………………………………………

Pirmas jogos principas JAMA – jogos kelio pradžia. Jau vien čia yra ką veikti. Tad prieš imdamiesi gelbėti kitus, gerai pasvarstykime, ar jau išgelbėjome save. O gal visai geras kelias gelbėti, kelti save aukštyn ir tuo pačiu metu tai perduoti kitiems. Augimas – nuostabus ir įkvėpiantis procesas. Džiaugiuosi, kad joga suteikia visus būtinus įrankius ir galimybes kiekvienam žmogui.

Jogai nesvarbu jūsų amžius, lytis, išsilavinimas, religija, pažiūros, vaikų skaičius, statusas. Jai svarbu, kad taptumėte laimingais ir pilnaverčiais žmonėmis :)

Om om om :) Viskas tik dėl mūsų ir jūsų :)