Čakros. 7 Gyvenimo Kokybės Centrai. Patarimai, Kaip Jas SUAKTYVINTI.

Cakros

Kas yra čakros? Sanskrito kalba žodis „čakra“ reiškia „ratą“ arba „diską“. Mūsų kūne yra 7 pagrindinės didžiosios čakros ir 108 papildomos, mažosios. Pagrindinės čakros yra energiniai ir psichiniai centrai, mūsų gyvenimo ratai, kuriuose sukauptos organizmo gyvybinės jėgos atsakingos už skirtingas gyvenimo sritis.

Tai mūsų gyvenimo biblioteka, kurioje saugomos visos gyvenimo patirtys. Jas harmonizuojant, keičiasi gyvenimo įvykiai, stojame į savo kelią, nustojame priešintis gyvenimui ir pagaliau leidžiame jam tekėti per mus. Tuomet mums telieka atsipalaiduoti ir mėgatis tuo, kas vyksta.

Kiekviena iš jų turi savo pavadinimą, spalvą, išreiškia emocinę charakterio pusę, atsako už organus, išsidėsčiusius jos srityje, turi savo garso vibraciją – mantrą sanskrito kalboje. Kiekviena čakra suteikia tam tikrų gabumų, atsako už tam tikras savybes, emocijas, pasirinkimus, gyvenimo išraiškas. Kokia čakra mūsų kūne aktyviau dirba, tokie gabumai pas mus ir dominuoja, pavyzdžiui, aktyvių politikų, lyderių dominuojanti dažnai būna trečia čakra, daininkų – penkta čakra.  Mūsų energetiniai centrai priima, kaupia ir paskirsto visą informaciją, kuri būtina įvairiems kūno, sielos ir proto procesams.

Kaip čakros veikia? Čakras galima palyginti su 7 aukštu pastatu, lipant vis aukčiau, matome vis platesnį ir gražesnį horizontą. Medituojantys ar dvasiniu keliu einantys žmonės, dažnai mėgsta daug dėmesio skirti viršutinėms čakroms, kurios yra daugiau atsakingos už dieviškumo ir meilės pajautimą savyje, tačiau turime likti būdrus ir suprasti, kad neturint stabilaus pirmo aukšto į septintą neužkopsime.

Kieviena čakra yra vienodai svarbi, nes tikroji harmonija yra išmokti tvirtai stovėti ant abiejų kojų, t.y. tiek mokėti gerai susitvarkyti savo materialųjį pasaulį, tiek ir dieviškąjį pradą. Juk ne veltui sakoma: “Kaip danguje, taip ir žemėje”. Pirmosios 3 čakros suteikia mums finansinį stabilumą, jaukius namus, emocinę pusiausvyrą, o viršutinės čakros apgyvendina Dievą, Visatą ir Meilę tuose namuose.

Čakros yra išsidėsčiusios stuburo srityje (centriniame kanale - Sushumnoje). Kiekviena čakra prižiūri tam tikrą organų ir sistemų veiklą. Kad jos veikimo zonoje organai būtų sveiki, ji turi sugerti teigiamas ir pašalinti neigiamas vibracijas. Čakros gali būti uždaros arba atviros, per daug arba nepakankamai. Jų veiklos aktyvumo lygis gali stipriai įtakoti mūsų asmenybę, didžiąja gyvenimo dalį arba trumpą laikotarpį.

Pavyzdžiui, jei uždara žmogaus širdies čakra, jis gali būti labai nepakantus, piktas, jei pernelyg atvira, tokius žmones dažnai vadiname „atlapaširdžiais“, kurie išdalina visą savo meilę aplinkiniams ir dažnai sau nieko nepasilieka. Jų veikla kinta mums dirbant su savo charakteriu, emocijomis ir gyvenimo suvokimu. Čakrų atvirumas ar uždarumas gali lemti mūsų vidinės ir dvasinės energijos kiekį, finansinę padėtį, meilės santykius, fizinę ir mentalinę sveikatą, kūrybinį potencialą ir daugybę kitų gyvenimo sričių.

Kuo susijusios čakros ir joga? Jogos metu aliekame įvairias asanas, kvėpavimo pratimus, meditaciją, mokomės atsipalaidavimo. Visos šios praktikos balansuoja mūsų kūne esančias čakras. Subalansuotos čakros reiškia sveikatą ir harmoniją. Jogos užsiėmimų metu stipriname savo subtiliąją sistemą, prisipildome švarios energijos, šviesos, todėl tampame ramūs, atsipalaidavę kartu likdami veiklūs, kūrybingi ir laisvi. Taipogi stiprėja ir fizinis kūnas. Jam stiprėjant didėja energijos kiekis, auga valia. Norint subalansuoti čakrų veiklą labai svarbu fiziškai gerai jaustis, nes tik būdami sveiki turime fizinės ir dvasinės energijos nuolat kelti savo gyvenimo kokybę ir potencialą.

PIRMOJI – PAMATINĖ ČAKRA – MULADHARA

Sanskrito kalba muladhara reiškia „esminis palaikymas arba šaknys“, todėl ji dar vadinama pamatine čakra ant ant kurios statosi visos kitos čakros. Pamatinės čakros spalva – raudona, mantra – lam. Ši čakra yra mūsų stuburgalio apačioje, tarp lyties organų ir išeinamosios angos.

Per pamatinę čakrą palaikome ryšį su materialąją egzistencija, planeta ir su savo šaknimis – šeima, protėviais, šalimi, rase, kultūra, išsilavinimu, socialine aplinka ir religija. Muladhara atsakinga už išgyvenimą, finansinę gerovę, turto išlaikymą, tvirtumą, pasitikėjimą savimi ir stabilumą.

Gerai funkcionuojanti pirmoji čakra suteikia žmogui saugumo pojūtį, jaučiama vidinė jėga, pasitikėjimas savimi, stiprus ryšys su gamta. Žmonės, kurių pirmoji čakra gerai veikia, dažnai būna materialiai apsirūpinę, geba išlaikyti, pritraukti ir kaupti turtą, yra veržlūs bei gali lengvai ištverti konfliktines ir kritines  situacijas.

Sutrikimai. Pusiausvyros sutrikimai muladharoje pasireiškia tuo, kad žmogaus mintys, interesai sukoncentruoti tik fiziniams poreikiams, kaip antai valgis, gėrimas, seksas, pinigai. Jis jaučia poreikį patenkinti savo norus,  nė nemąstydamas apie poelgių padarinius sau ir kitiems žmonėms. Atsiranda finansinės problemos, nepasitikėjimas savimi, godumas, agresyvumas. Pamatinė čakra atsakinga už mūsų išlikimą, todėl kilus pavojui, mes jaučiame baimę. Šiuolaikiniame pasaulyje dažnas žmogus turi daug neadekvačių baimių. Baimė yra pirmosios čakros demonas, ji priešinasi saugumo jausmui, kurį sukuria idealiai subalansuota pirmoji čakra (Anodea Judith. Gyvenimo ratai. Kaip naudotis čakrų sistema).

Sveikata. Pamatinė čakra veikia storąją ir tiesiąją žarnas, apatinę stuburo dalį, tarpvietę, kaulus ir kojas. Jei ši čakra funkcionuoja prastai atsiranda minėtų organų negalavimai, galimas persivalgymas, anoreksija, sėdmens nervo skausmas, skausmas kojose, vidurių užkietėjimas.

Muladharos aktyvinimas

 • Raudona spalva.
 • Meilė gamtai.
 • Pėdų ir kojų grūdinimas, masažas.
 • Spardymas, trypimas, šokinėjimas, bėgiojimas ristele.
 • Fizinė veikla gamtoje, vaikščiojimas basomis.
 • Agresyvaus skambesio muzika, grojimas būgnais (stiprus ritmas).
 • Uoslės lavinimas (kvapų terapija).
 • Akmenų ir kristalų rinkimas.
 • Asanos, stiprinančios ir tempiančios kojas: Apanasana, Karys I, Utkatasana, Kalno poza, Žemyn žiūrintis šuo.

ANTROJI – SEKSUALINĖ ČAKRA – SVADHISTHANA

Svadhisthana, antroji čakra, dar vadinama seksualine čakra. Antroji čakra yra apatinėje pilvo dalyje, maždaug per du, tris pirštus žemiau bambos. Vaizduojama oranžinės spalvos. Svadhisthanos mantra – vam. Ši čakra yra seksualumo, taip pat ir emocijų, pojūčių, malonumo, judėjimo ir puoselėjimo centras (Anodea Judith. Gyvenimo ratai. Kaip naudotis čakrų sistema, p. 110).

Seksualinė čakra yra atsakinga už gyvenimo džiaugsmą ir ryšius su aplinkiniais, emocinę pilnatvę, gyvenimo „saldumą“, saviraišką, geismą, malonumą, seksualumą, dauginimąsi ir kūrybingumą. Malonumas gali būti dvejopas. Todėl čia itin svarbus mūsų pastabumas ir neprisirišimas prie malonumų. Jei pernelyg stipriai užslopiname antrosios čakros veiklą, galime tapti šalti, susivaržę, neleidžiame sau džiaugtis mažais gyvenimo malonumais, suvaržome savo seksualumą, nesirūpiname savo išvaizda. Per stipriai pasidavę malonumų tėkmei, linkstame į lengvabūdišką pinigų ir seksualinės energijos švaistymą, gyvename tik dėl savo pomėgių, galime priaugti svorio (kaupiame malonumus savo kūne).

Turime išmokti leisti sau patirti malonumą harmoningai, nepiktnaudžiaujant ir tuo pačiu neskriaudžiant savęs. Jausdami malonumą mes išmokstame atsipalaiduoti, išsivaduoti iš sunkumų, įtampos ir streso. Dažnai mes nebeleidžiame sau paprasčiausių dalykų: atpalaiduojančio pasivaikščiojimo, gabalėlio šokolado, ramaus pagulėjimo vonioje, saldaus popietės miego. Visa tai veda ne tik į kūno, bet ir į proto ir emocijų suvaržymą.

Harmoningai veikiant šiai čakrai, jaučiame gyvenimo grožį, harmoniją, puoselėjame brandžius santykius su aplinkiniais, tolerantiškumą, draugystę. Šioje čakroje gimsta mūsų kūrybingumas, autentiškos idėjos, įvairiausi planai.

Sutrikimai. Antroji čakra siekia visko, kas gali teikti malonumą. Seksas, alkoholis, tabakas, šokoladas, narkotikai – visa tai Svadhisthana, ir prie viso šito labai lengvai priprantama. Priklausomybės nuo įpročių suvalgo žmogų, mintys apie pasitenkinimą nuveja visas kitas mintis. Šios čakros veiklos sutrikimai pasireiškia kaip moralės normų nepaisymas santykiuose, nesaikingas malonumų troškimas, kaltė ir gėda, baimė prarasti valdžią ir kontrolę, seksualinės problemos ir užblokuotas kūrybingumas. Kadangi ši čakra atsakinga už mūsų emocijas, tad jai labai svarbu harmoningos emocijos ir poilsis, nes tik pailsėję galime mėgautis gyvenimu. Nuovargis atima grožį iš pasaulio.

Žmonės, kurių dominuojanti čakra yra Svadhisthana, gyvena vien tik savo jausmais. Labai jautrūs, o jų nuotaikos nuolat kaitaliojasi. Visiškai nepraktiški, prietaringi, labai jausmingi ir prisirišę prie seksualinio pasitenkinimo.

Sveikata. Svadhisthana susijusi su apatinėje pilvo dalyje esančiais organais: šlapimo pūslė, inkstai, gimda, visi kūno skysčiai (kraujas, limfa ir t.t.). Prasta šios čakros veikla gali sukelti minėtų organų negalavimus, pilvo srities ar nugaros apačios skausmą, lytinio potraukio sumažėjimą, potencijos bei vaisingumo problemas. Ji ypač susijusi su moterų kiaušidėmis ir vyrų sėklidėmis, prostata.

Svadhisthanos aktyvinimas

 • Oranžinė spalva: rūbai, aksesuarai, daiktai.
 • Pasimėgavimo jausmas: valgymas, lietimas, masažas.
 • Vandens procedūros, maudymasis vonioje, atviruose vandens telkiniuose.
 • Savęs puoselėjimas.
 • Katės auginimas (Katės ypatingai moka džaigtis gyvenimu ir juo lepintis).
 • Reguliarūs, harmoningi lytiniai santykiai.
 • „Paleidimas“ (emocijų, darbų, rūpesčių).
 • Klubų sukimas.
 • Intuityvus šokis.
 • Asanos: Deivės poza, Drugelis, Pasilenkimas prie kojų plačiai, Lankas ir t.t.

TREČIOJI – SAULĖS REZGINIO ČAKRA – MANIPŪRA

Trečioji čakra, manipūra, teikia mums gyvybinę energiją valią, skatina mus veikti, eiti tolyn, suteikia mūsų veiksmams reikiamos energijos. Ši čakra yra saulės rezginio zonoje, tarsi saulės atstovė mūsų kūne. Ji yra labai stipriai susijusi su mūsų gyvybine energija.  Manipūros spalva – geltona, mantra – ram.

Saulės rezginio čakra – pasitikėjimo savimi ir vidinės jėgos, energijos radimas. Iš čia semiamės, stirpybės, atsakomybės ir vykdome įsipareigojimus. Trečioji čakra susijusi su žmogaus valia, pasitikėjimu savimi, savigarba bei charizma. Aktyvi manipūra verčia žmogų nuolat ką nors veikti, padeda asmenybei atsiskleisti, pasiekti sėkmės, derinti jėgą su jautrumu. Žmogus moka teisingai pasirinkti, geba save kontroliuoti, suvokia savo vertę. Darni manipūros veikla pasireiškia žmogaus gebėjimu susikaupus pasiekti užsibrėžtus tikslus, o juos pasiekus – atsipalaiduoti ir mėgautis jais. Tai mūsų vidinė saulė, varomoji jėga gyvenime.

Sutrikimai. Žmonės, kurių manipūra čakra dominuoja yra neįtikėtinai aktyvūs. Jie nuolat sukasi gyvenimo įvykiuose. Tačiau jų  veiksmai gana chaotiški, o veiklos rezultatai neprilygsta įdėtoms pastangoms. Netenkina tik maistas, miegas ir seksualiniai malonumai. Jie trokšta valdžios, jėgos, turtų, garbės ir šlovės. Toks žmogus jaučia poreikį sutelkti savo rankose valdžią, pirmauti, tampa ambicingu, kupinu puikybės. Kai siekia užsibrėžto tikslo, visiškai pamiršta save.

Kuomet trečioji čakra užslopinta, žmonės, priešingai, gali būti  labai intravertiški, kaltina gyvenimo aplinkybes ir likimą dėl nesėkmių, linkę skųstis, neturi gyvybinės energijos santykiams, darbui, mėgstamai veiklai.

Esant pažeistai čakrai, mes tarsi norime „praryti“ daugiau dalykų, negu sugebame suvirškinti, arba iš vis nieko nesugebame suvirškinti. Čia kalbama tiek apie mūsų emocijas, įspūdžius, tiek apie materialų maistą.

Sveikata. Manipūra yra tarsi žmogaus kūno variklis, kuris maistą paverčia energija ir šiluma. Todėl natūralu, jog ši čakra yra labiausiai susijusi su virškinimo organais: kasa, skrandžiu, tulžies pūsle, kepenimis, blužnimi, plonąja žarna, vegetatyvine nervų sistema.

Norint aktyvinti trečiosios čakros veiklą, reikia nustoti būti auka ir prisiimti visą atsakomybę už tai, kas vyksta mūsų gyvenime. Mūsų gyvenimo kokybė yra mūsų pastangų ir kontrolės rezultatas. Tai suvokę, įgysime daugiau jėgų, sveikatos ir tikėjimo savimi.

Manipūros aktyvinimas

 • Geltonos spalvos rūbai ir aksesuarai.
 • Sveika mityba.
 • Tvarka namuose.
 • Balansas šeimoje. Despotizmo ir valdžios troškimo nebuvimas.
 • Gyvenimas saulės ritmu.
 • Buvimas saulės šviesoje, ugnies stebėjimas.
 • Ugninis kvėpavimas.
 • Jausminga solinė muzika.
 • Žaidimai su šunimi, komandiniai žaidimai.
 • Asanos: Lankas, Stuburo susukimas, Stalelis, Pusmėnulis, Nuokalnė, Navasana, Trikonasana.

KETVIRTOJI – ŠIRDIES ČAKRA – ANAHATA

Anahata, ketvirtoji čakra, yra širdies ir meilės – ypač meilės kitiems žmonėms, – atjautos bei atlaidumo centras. Ketvirtojoje čakroje visi lygūs ir visi vienodai svarbūs. Ji išsidėsčiusi lygiagrečiai su širdimi krūtinės centre. Energijos spalva – žalia, mantra – jam.

Būdama centre tarp apatinių ir viršutinių čakrų, ji palaiko vidinę pusiausvyrą tarp materijos ir dvasingumo, apatinių ir viršutinių čakrų aktyvumo, tai tarsi mūsų harmonijos centras. Širdies čakra pasireiškia per tokias žmogaus savybes, kaip sugebėjimas mylėti ir būti mylimu, toleranciją, atjautą. Ji vadovauja mūsų gebėjimams duoti ir priimti meilę. Tik atiduodami meilę, mes galime gauti jos dar daugiau. Mes esame išmoke, kad meilę turime tik duoti, vaikams, artimiesiems, draugams. Ši čakra moko, kad priėmimas, kaip ir davimas, yra lygiai toks pats svarbus. Turime priimti komplimentus, dovanas, nuoširdžią kitų žmonių pagalbą ir meilę. Išlaikydami pusiausvyrą tarp davimo ir priėmimo, patirsime, tikrąją šios energijos tėkmę savo kūne ir sieloje, tapsime nuoširdūs patys sau ir išmoksime priimti save tokius, kokie esame, su visais trūkumais ir privalumais.

Meilė, kurią patiriame šioje čakroje, visiškai skiriasi nuo kūniškos ir aistringos antrosios čakros meilės. Kūniška meilė yra nukreipta į objektą: aistrą kursto tam tikro asmens buvimas. Ketvirtojoje čakroje meilė nepriklausoma nuo išorinio poveikio, ji išgyvenama viduje kaip būtis <…> yra tvirta, amžina ir nuolatinė (Anodea Judith. Gyvenimo ratai. Kaip naudotis čakrų sistema, p. 187).

Sutrikimai.  Kai ši čakra nestabili, žmogus jaučia baimę būti paliktas, prarasti meilę arba paskęsta svetimuose rūpesčiuose, kurie trukdo jam gyventi, nes jis kenčia už kitus. Pavydas trukdo tekėti meilės energijai per mus. „Baltas“ ar „juodas“ pavydas vis vien yra pavydas, turime išmokti džiaugtis kitų laime, pasiekimais, tik tokiu būdu galėsime atverti vartus mums skirtai  gausai.

Sutrikus širdies čakros veiklai žmogus gali pulti į tokius kraštutinumus kaip visiškas atsiribojimas ir vienišumas arba per didelis prisirišimas, kone susitapatinimas su kitu asmeniu. Žmogus gali tapti šaltas, nesugebantis mylėti ir bendrauti, arogantiškas ir kietaširdis. Kitų paramą, pagalbą jis laiko savo silpnumo pripažinimu. Myli tik todėl, kad patirtų kitų palankumą, prieraišumą.

Sveikata. Ši čakra atsakinga už širdį, plaučius, kraujo apytaką, imuninę sistemą, rankas ir odą. Anahatos veiklos sutrikimas gali pasireikšti per išvardintų organų negalavimus.

Kai Anahata (širdis) išsivalo, mes tampame drąsesni, stiprūs ir dosnūs, labiau pasitikime savimi ir patys sugebame ištaisyti savo klaidas, taip pat pamilstame save ir kitus, nes suvokiame, kad visų širdyse yra ta pati Dvasia.

Anahatos aktyvinimas:

 • Žalia spalva: gamta, rūbai.
 • Juokas, šypsena.
 • Dėkingumas.
 • Glostymas (artimųjų, kačiukų, šuniukų).
 • Tarnystė (Karma joga).
 • Džiaugsmingos muzikos klausymas (pvz. Mocarto).
 • Atpalaiduojantys masažai.
 • Asanos: Žuvies poza, Paschimottanasana, Gulbė, Kobra, Lankas, Kupranugaris.

PENKTOJI – GERKLĖS ČAKRA – VISUDDHA

Vishuddha, penktoji gerklės čakra, yra išraiškos, sprendimų, realizacijos ir kūrybingumo čakra. Žmogaus kūrybiškumo pasireiškimas visose gyvenimo srityse labai glaudžiai susijęs su šia čakra. Visuddha randasi kaklo duobutėje. Penktosios čakros spalva – ryškiai mėlyna, mantra – cham.

Penktoji čakra yra mūsų kūrybingumo ir bendravimo išraiškos centras. Darniai veikiant penktajai čakrai, sugebame priimti ir išreikšti savo autentiškumą tokiu būdu, kokiu jis pasireiškia. Ne kiekvienas gali būti aktoriumi, dailininku ar šokėju, bet kiekvienas gali pažadinti savo kūrybingumą ir puiki juo naudotis gaminant maistą, bendraujant, dirbant ar kuriant įvairius projektus. Kaip jau minėjau anksčiau, visos kūrybinės idėjos ir planai gimsta antrojoje čakroje, o gerai funkcionuojant penktajai čakrai, mūsų mintys virsta į materiją ir įgauna apčiuopamą pradą.

Kadangi ši čakra yra gerklėje, ji taip pat yra susijusi su gebėjimu priimti sprendimus, bendrauti, reikšti savo mintis ir tiesą. Jos pusiausvyra užtikrinama, kai nuoširdžiai ir sąžiningai išreiškiame savo žodžius, nemeluojame sau ir kitiems, stengiamės išlaikyti savo kalbą taisyklingą ir švarią, t.y. be keiksmažodžių, barbarizmų ir grubumo. Per šią čakrą priimame vidinį balsą, išreiškiame savo esmę, realizuojame norus ir idėjas. Kai ji atvira ir subalansuota, žmogus pasitiki savimi ir siekia saviraiškos. Kaklo čakra stimuliuoja atsakomybės jausmą – žmogus jaučia atsakomybę už save, už saviugdą ir asmeninį gyvenimą. Jis supranta, kad jo veiksmai, ketinimai ir mintys daro įtaką pasaulio visumai.

Sutrikimai. Visuddha silpnėja nuo melo, nemokėjimo pasakyti „ne“, leidimo kitiems žmonėms kontroliuoti mūsų poreikius ir troškimus. Sutrikus jos pusiausvyrai, žmogui tampa sunku bendrauti, jis tampa labai uždaras, drovus, atsiranda sunkumų norint išreikšti savo tikrąsias mintis ir nuoširdžias emocijas. Jei čakra per daug aktyvi, asmuo gali sureikšminti intelektą, būti nepakantus, smerkiantis ir tokštantis nuolat išsakyti „savo tiesą“.

Gerklės čakros paskirtis – padėti realizuotis ir reikštis mūsų talentams. Jei savo talentą paaukojame vardan pinigų, socialinio statuso ar pareigų, čakros energija nusilpsta.

Sveikata. Šį čakra veikia kvėpavimą, klausą, balsą, kaklą bei sprandą. Jei ši čakra prastai veikia dažnai skauda gerklę ir sprandą, peršalame, kyla problemų su klausa ir kalbėjimu nuo užkimimo iki mikčiojimo.

Visuddhos aktyvinimas:

 • Tiesos sakymas, sąžiningumas.
 • Draugiški santykiai.
 • Balso lavinimas: retorika, dainavimas, mantrų kartojimas.
 • Tylos įžadai.
 • Dienoraščio rašymas.
 • Žiūrėjimas į mėlyną dangų.
 • Mėlynos spalvos rūbai.
 • Asanos: Tiltelis, Žvakė, Katės poza, Kupranugaris, kaklo tempimas ir sukimas, Plūgas, Ujjay kvėpavimas.

ŠEŠTOJI – TREČIOSIOS AKIES ČAKRA – AJNA

Ajna, šeštoji čakra, aukštesnės formos kūrybingumo centras, labai artimai susijęs su siela ir esybe, taip pat su visata. Ji yra kaktos viduryje. Šioje čakroje širdies jėga gali susijungti su intelektu. Šeštosios čakros spalva – indigo, mantra – om.

Ši čakra atsakinga ne tik už fizinį regėjimą, bet ir vaizduotę, intuiciją, išmintį, atvirumą naujoms idėjoms. Šia čakra remiasi gebėjimas atsitraukti nuo situacijos, pažvelgti į ją iš šalies, pamatyti bendrą paveikslą, atpažinti tiesą. Stebėtojo pozicija. Gyvenimas aplink mane verda, o viduje ramybė ir tvirtumas. Tik stebėjimas ir dalyvavimas gyvenime, kai reikia, kada reikia.

Kai Adžna atvira, žmogus pajėgia atpažinti, kada jį valdo emocijos ir mintys, visuomenės normos ir įpročiai, o kada pasirinkimai yra jo paties, neprimesti. Jis gali pajusti savo tikrąjį pašaukimą, tai, kuo jis iš tiesų tiki, suvokti Visatos įstatymus, pagal kuriuos egzistuoja pasaulis. Šeštosios čakros darnios veiklos būklė išreiškiama aukštais intelektualiniais, protiniais ir filosofiniais gebėjimais, minčių tikslumu, aukštu moralumu, taip pat gebėjimu lengvai megzti ryšius su žmonėmis. Viena objektyviausių čakros stabilumo charakteristikų – įvairūs intuityvių gebėjimų pasireiškimai.

Sutrikimas. Sutrikus adžnos funkcionavimui, žmogui tampa sunku kontroliuoti savo mintis, susikaupti. Atsiranda manijos, fobijos, polinkis gyventi fantazijomis, vertinti ir smerkti, siauraprotiškumas ir fanatiškumas, tiesos baimė. Vengiama technologijų ir mokslo naujovių, žmogus pateikia save kaip „seno sukirpimo“. Visa, kas susiję su dvasingumu, gali būti atmetama kaip „nelogiška, nemoksliška“. Toks žmogus apskritai atmeta kitų nuomones, savąją laiko teisingiausia, sunkiai leidžiasi į diskusiją ir kompromisą.

Kai ši čakra sutrikdoma labai dualistinio, logiško, racionalaus mąstymo, ji apriboja impulsus iš širdies. Pradedame nebematyti situacijos tokios, kokia ji yra iš tikrųjų, įvykius perleidžiame per savo suvokimo „filtrą“ taip apribodami sprendimų ir atsakymų atėjimą. Gali atsirasti pernelyg didelis prisirišimas prie materialaus pasaulio, o tai neleidžia mums pažinti tikrojo savęs.

Sveikata. Neharmoningai veikiant šiai čakrai gali kamuoti galvos, akių skausmas, regėjimo sutrikimai, aklumas. Dažnai sapnuojami košmarai.

Adžnos aktyvinimas:

 • Pasivaikščiojimas po žvaigždėtu dangumi.
 • Painių romanų, pasakų skaitymas.
 • Išminčių ir psichologų veikalų skaitymas.
 • Mąstymas.
 • Tamsiai mėlynos spalvos rūbai.
 • Tikslingi poelgiai (tikslas+žingsniai).
 • Jogos akių pratimai.
 • Stovėsena ant galvos, Žuvis.

SEPTINTOJI – KARŪNOS ČAKRA – SAHASRARA

Sahasrara, karūnos čakra, tai vieta, per kurią dieviškoji sąmonė patenka į kūną ir iš ten leidžiasi žemyn į kitas čakras, atnešdama sąmoningumą ir teikdama mums galimybę gyvemti šiame pasaulyje (Anodea Judith. Gyvenimo ratai. Kaip naudotis čakrų sistema, p. 316). Septintosios čakros spalva – violetinė, mantra – aoum.

Sahasrara čakra yra smegenyse, aukščiausiame kaukolės taške. Būtent čia visos subtiliosios sistemos čakros ir kanalai jungiasi į visumą. Atsiskleidus šiai čakrai, sąmonė lieka visiškai rami, jis save suvokia kaip Esmės dalį. Kai jūsų dėmesys sutelktas Sahasrara čakroje, jūs subtiliai sąveikaujate su savuoju ,,aš”, kuris yra dvasia.

Ši čakra atsako už žmogaus ryšį su visata, dvasinę jėgą, dvasingumą, religingumą, tikėjimą, viską apimantį žinojimą. Ji mums leidžia iš tikrųjų gyventi dabarties akimirką, nepaisant visų praeities ir ateities apribojimų. Žmogus baimės, pykčio ir nepasitenkinimo emocijas suvokia kaip papildomą instrumentą supratimui ir suvokimui ugdyti.

Sutrikimai. Sutrikus šios čakros veiklai gali apimti dvasinė depresija, beprasmybės pojūtis ir nuovargis, svetimumo visiems ir viskam pojūtis. Trūksta noro pajusti, „paragauti“ gyvenimo pilnatvę, pasitikėjimo savimi ir pasauliu. Galimas polinkis į juodąją magiją ir bėgimas nuo savęs ir realaus pasaulio. Nutrukęs ryšys su Dievu, Visata.

Jeigu karūninė čakra neišvystyta, žmogui atrodo, kad jis egzistuoja pats sau, neturėdamas ryšio su Esme ir Visata. Negali išsivaduoti nuo baimių ir prieštaravimų. Nesugeba atskleisti savo sugebėjimų , nesijaučia laimingas, bijo mirties, nesuvokia gyvenimo fragmentiškumo ir dvasinės evoliucijos.

Sveikata. Ši čakra susijusi su smegenimis ir centrine nervų sistema. Jei čakra veikia prastai žmogų gali kamuoti depresija. Jaučiamas susvetimėjimas, sumaištis, nuobodulys, apatija ir gyvenimo ar savo veiklos beprasmybė.

Sahasraros aktyvinimas:

 • Meditacija
 • Malda
 • Minčių sekimas.
 • Buvimas ramybėje.
 • Keliavimas po kalnus.
 • Pasaulio priėmimas toks, koks jis yra.
 • Baltos spalvos rūbai.
 • Stovėsena ant galvos, Žuvis.

Norėdami vystyti savo gyvenimą harmoningai ir laisvai, turime išmokti atsipalaiduoti, vystyti mėgstamą veiklą, „auginti“ santykius ir talentus – be įtampos. Atverkime širdis, protus, sielas naujiems potyriams, gerumui, nuoširdumui. Dalinkimės džiaugsmu ir laime. Tuomet viskas, kas mums priklauso ateis lengvai, be kančios.